همه ما،برای سفید کردن دندان هایمان، به دنبال راهکار و روشهایی هستیم که به ما نشان دهند چگونه دندان هایمان را سفید کنیم. دندان‌ها به ناچار و طی یک روند طبیعی با افزایش سن، شروع به زرد شدن می‌کنند. اما طیف وسیعی از استراتژی‌ها و راهکارها می‌توانند روند زرد شدن دندان ها را کندتر کرده و حتی آن را معکوس کنند و به سفید شدن دندان ها منجر شوند. در حالی که کیت‌های سفید کننده دندان در اکثر داروخانه ها به راحتی در دسترس است، اما بسیاری از داروهای طبیعی وجود دارند که می توانند به سفید کردن دندان های زرد کمک کنند. یکی از راه های سفید شدن دندان، بلیچینگ دندان است که در مطب انجام می‌شود.

دلیل زرد شدن دندان چیست؟

دلایل بسیاری برای زرد شدن دندان‌ها وجود دارد. دو عامل مهم زرد شدن دندان‌ها عبارت‌اند از:

لکه‌های حاصل از غذا
افزایش سن و کاهش ضخامت مینای دندان

لکه‌های حاصل از غذا

میل‌کردن برخی غذاها به‌شدت باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود. این غذاها و نوشیدنی‌ها عبارت‌اند از: مانند قهوه، چای، الکل، نوشیدنی‌های رنگی و … . همچنین استعمال دخانیات مانند سیگار، قلیان یا پیپ یا هر ماده دارای تنباکو، عامل مهم دیگری در زردی دندان‌ها است. به همین دلیل پس از سفید کردن دندان ها باید حواستان به مواد غذایی مورد استفاده خود باشد. همچنین اگر می‌خواهید دندان‌هایتان سفید بماند، باید استعمال دخانیات را هم کنار بگذارید.

افزایش سن و کاهش ضخامت مینای دندان‌ها

چند لایه متفاوت در تشکیل دندان نقش داشته‌اند که یکی از آن‌ها تاج دندان است. روی تاج دندان، مینای دندان قرار گرفته است. در حال معمول مینای دندان به رنگ سفید است. برخی عوامل مانند رژیم غذایی، مواد مصرفی و افزایش سن بر روی ضخامت مینای دندان تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال،‌ به برخی افراد در سنین کودکی، قطره آهن به درستی داده نشده و همین موضوع منجر به تغییر رنگ مینای دندان در این افراد شده است.

علت زرد شدن دندان پس از ارتودنسی

ارتودنسی برای برخی افراد ضروری است و نمی‌توان آن را پشت گوش انداخت؛ اما ممکن است مشکلاتی را هم با خود به همراه داشته باشد. یکی از این مشکلات، زرد شدن دندان‌ها است. برخی افراد به قدری از زرد شدن دندان‌هایشان پس از اتمام دوره ارتودنسی ناراحت می‌شوند که بلافاصله روش‌های سفید کردن دندان را شروع می‌کنند. باید بگوییم که اگر روش‌های درست و اصولی را برای این کار انتخاب نکنید، ممکن است به دندان‌هایتان آسیب برسانید. پس دست نگه‌دارید و ابتدا اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.

دلیل تغییر رنگ یا زرد شدن دندان پس از ارتودنسی عبارت است از:

درست تمیز نشدن دندان به‌دلیل وجود براکت
رنگ رزین یا همان چسب نگهدارنده براکت روی دندان
استعمال سیگار و ماندگاری نیکوتین سیگار روی براکت‌ها
مصرف بسیار زیاد غذا و نوشیدنی رنگی مثل چای و نوشابه
استفاده از دهانشویه‌های حاوی ترکیبات کلرهگزیدین و ستیل پیریدینیوم کلراید

انواع روش های سفید کردن دندان

برای سفید کردن دندان می توانید از راه های مختلفی استفاده کنید که با توجه به نوع تغییر رنگ دندانتان بهترین نتیجه را برای شما فراهم کند. از نظر دسته بندی کلی روش های سفید کردن دندان در دو گروه یکی تخصصی زیر نظر دندان پزشک و دیگری به صورت روش های عمومی و خانگی قرار می گیرند، که هر کدام از این دسته بندی ها چندین راه برای سفید کردن دندان فراهم می کنند.  مهمترین اینها عبارتند از:

۱- سفید کردن دندان با روش بلیچینگ

یکی از پرکاربردترین روشهای سفید کردن دندان، روش بلیچینگ است که در آن دندانپزشک با استفاده از یک ژل مخصوص که دارای پراکسید در ترکیب خود است برای سفید کردن دندان ها استفاده می کند. برای اینکه میزان تاثیرگذاری و همچنین سرعت فرآیند عملکردی ژل بیشتر شود، از پرتوهای لیزری نیز در این روش استفاده می شود. چرا که پرتوهای لیزری کمک می کنند میزان نفوذ ژل بیشتر شود و باعث سریعتر حل شدن لکه ها در ژل شوند. بعد از زمان مشخصی دندانپزشک لایه ژل قبلی را از سطح دندان بر می دارد و لایه دیگری از ژل را روی آنها قرار می دهد.

فرآیند سفید کردن دندان با روش بلیچینگ به صورت چند مرحله ای انجام می شود، اما این چند مرحله معمولا در کمتر از یک ساعت و در یک بار حضور در مطب دکتر صورت می گیرد.

از ویژگی های بسیار خوب روش بلیچینگ می توان به سریع بودن آن و میزان بالای سفید کنندگی اشاره کرد. البته باید در مدتی که از این روش استفاده می کنید، تمام مواردی را که منجر به زرد شدن دندان می شود، رعایت کنید. همچنین در نظر داشته باشید میزان حساسیت دندان ها بعد از بلیچینگ به زرد شدن بیشتر است.

تفاوت بلیچینگ بدون لیزر و با لیزر، بیشتر در سریعتر انجام شدن و ایجاد درجه بالاتری از سفیدی بر روی دندان است. بعضی افراد از ژل پراکسید در منزل استفاده می کنند که بدون در نظر گرفتن میزان حساسیت دندان کار اشتباهی است، اما بلیچینگ با لیزر به هیچ وجه امکان اجرا در منزل را ندارد.

اینکه برای انجام بلیچینگ با لیزر، از چه نوع لیزری استفاده شود، توسط دندانپزشک و با توجه به شرایط دندان فرد تعیین می شود.

روش بلیچینگ در زمان کم و بدون خطر انجام می شود، میزان ماندگاری خوبی دارد و در صورت رعایت مراقبت های بعدی، دندان دچار حساسیت نمی شود و به مینای دندان آسیبی وارد نمی گردد.

دندانسازی

۲- سفید کردن دندان با روش ونیر لمینت

در روش لمینت دندان با کمک لایه های نازک سرامیکی که به صورت تخصصی برای امور دندانپزشکی استفاده می شود، سطح جلوی دندان را می پوشانند. در واقع لایه های سرامیکی به سطح روبرویی دندان چسبانده می شوند و عیوب موجود بر روی دندان مانند تغییر رنگ، تیرگی، ترک خوردگی، لب پریدگی و … را می پوشانند. این روش عملا  زردی دندان یا تیرگی را از بین نمی برد و فقط آن را مخفی می کند. بعضا ممکن است دندان از درون دچار عفونت شود و به دلیل وجود این پوشش در سطح دندان، متوجه آن نشوید. هزینه این روش بالا می باشد و اینکه بیشتر مناسب تغییر رنگ داخلی دندان است.

دندان سازی

۳- سفید کردن دندان با روش باندینگ دندان

تقریبا مانند روش ونیر لمینت، این روش هم با ایجاد یک پوشش رویی در سطح دندان، باعث مخفی کردن رنگ و عیوب دندان می باشد. در روش باندینگ کامپوزیت به جای لایه سرامیکی از رزین کامپوزیتی که دارای رنگی مشابه دندان است استفاده می شود. این رزین باعث می شود که همه دندان ها به صورت همرنگ و سفید در بیایند. برای تغییر رنگ داخلی، خارجی و تغییر رنگ بر اثر افزایش سن استفاده از روش باندینگ مناسب است و می توانید با کمک آن دندان های خود را سفید کنید.

به عنوان مزایای روش باندینگ می توان به کم هزینه بودن آن و انجام در یک مرحله مراجعه به دندانپزشکی اشاره کرد.

در مورد معایب این روش نیز باید بدانید که طول عمر بسیار طولانی ندارد، آسیب پذیری آن در مقابل سایر روش ها بیشتر است و همچنین زودتر از روش های دیگر دندان دچار رنگ پذیری و تغییر رنگ می شود.

دندانسازی

4. سفید کردن دندان با استفاده از روکش دندان

برای اینکه نقص ها و عیوب دندان، مانند ترک خوردگی، تغییر رنگ و لب پریدگی پوشانده شود از روکش دندان استفاده می شود. این روش یکی از مناسب ترین روش های پوششی برای دندان به حساب می آید که در آن با استفاده از یک محافظ و روکش سرامیکی ساخته شده به رنگ دندان، سطح دندان ها را می پوشانند. نسبت به روش ونیر لمینت و باندینگ عملکرد بهتری دارد، اما هزینه این روش بیشتر از هزینه باندینگ می باشد. از طرفی این سرامیک ها آسیب پذیر هستند و باید مراقبت زیادی از آنها صورت بگیرد. از خوردن غذاها و میوه های سفت نیز باید خودداری کنید.

معمولا از روکش دندان زمانی استفاده می شود که ترمیمی مانند عصب کشی بر روی دندان صورت گرفته باشد زیرا بعد از عصب کشی، دندان ضعیف شده و برای افزایش عمر نیاز به روکش دارد همچنین باعث تغییر رنگ داخلی دندان شده است.

دندانسازی محمد باقر عرب مدائنی در شهر کرمان با بیش از 24 سال سابقه در خدمت شماست از جمله خدمات ما تمیز و براق نمودن دندان های مصنوعی قدیمی و سفید کردن دندان ها است .

5/5 - (1 امتیاز)