دندان مصنوعی یا پروتز متحرک ، ابداع و روشی برای جایگزینی دندان های تخریب شده افراد است. این روش بدلیل کوتاه کردن طول زمان درمان و نسبتا مقرون به صرفه بودن، مورد استقبال کسانی قرار می گیرد که تعداد زیادی از دندان های فک بالا و پایین آنها خراب شده است و یا به هر نحو دیگر از کار افتاده محسوب می­ شوند. این روش از روش های پر درخواست افراد مسن و سالمندان نیز می­ باشد و یکی از مهم ترین کارهایی که بعد از انجام این روش باید انجام داد شستن دندان مصنوعی است.

پروتزهای متحرک دندانی، با دو حالت کامل و غیر کامل (منقطع) ساخته می­ شوند. افراد با کسری چند دندان از نوع غیر کامل استفاده می کنند. اما عموما، برای سالمندان که بدلیل کهولت سن، فک های آنها خالی از دندان سالم شده است، دندانپزشکان نوع کامل دندان های مصنوعی را پیشنهاد می کنند.

بهترین روش شستن دندان مصنوعی

نکاتی که در مورد اعمال روش های درست شست و شوی دندان مصنوعی باید مورد توجه قرار گیرند؛ جنس، ساختار و مکانیزم عمل این دندان ها هستند. قطعا روشی که طی آن تمام موارد و نکات بهداشتی مورد توجه قرار گیرد، بهترین روش شست و شو می باشد.

روش های مختلفی برای شست و شو دندان مصنوعی وجود دارد، نظیر شست و شوی عادی با آب، مسواک زدن دندان ها ، شست و شو با مواد شیمیایی تمیز کننده مخصوص دندان مصنوعی، شست و شو با سرکه و یا شست و شو با قرص.

در ادامه به بررسی هر کدام از این روش های مختلف، و توضیح مزایای آنها خواهیم پرداخت:

شستن دندان مصنوعی با مسواک

در پی یافتن بهترین راهکار شست و شوی دندان مصنوعی متحرک، باید عوامل و معیارهایی را سنجید. موثر بودن شستشو و سازگاری ماده شوینده با جنس دندان، از این عوامل هستند.

مسواک زدن دندان های مصنوعی، به دو صورت خارج از دهان و داخل دهان، انجام پذیر است. بعنوان مثال؛ دندان های مصنوعی متحرک از نوع منقطع و تکه­ ای، در حالی که سر جایشان و بر روی لثه ثابت هستند، مسواک زده می شوند. چیزی که در مورد همه انواع دندان مصنوعی متحرک؛ اعم از کامل و منقطع، ترجیح داده می شود، خارج کردن آنها از محل استقرارشان است. اینگونه امکان دسترسی به تمامی سطوح آنها فراهم می شود و همچنین؛ آسیب های ناشی از مواد شوینده و ضربات، متوجه لثه و دهان نخواهد بود.

استفاده از مسواک، الزامات و ساز و کارهای خود را دارد. بهتر است در انتخاب مسواک، دقت لازم را لحاظ نمود و از خرید و تهیه مسواک زبر و خشن اجتناب کرد. برخی گمان می کنند؛  هرچه مسواک زبرتر باشد، شست و شوی بیشتر و جرم زدایی بیشتر را صورت می دهد.  اما باید بدانید که اگر مسواک، زیادی زبر باشد، باعث ساییدگی دندان مصنوعی می­ شود و در طولانی مدت، ممکن است تخریب و صدمه به آن را در پی داشته باشد.

همچنین خمیر دندان ویژه شست و شوی دندان مصنوعی، در داروخانه ها موجود میباشد و کسانی که قصد دارند تا فرآیند مسواک زدن را با خمیر دندان کامل کنند، می توانند آن را تهیه نمایند.

شیوه مسواک زدن باید به طوری باشد که تمامی سطوح دندان مصنوعی که با زوایا و فرورفتگی های متعدد وجود دارند، را شامل شود. شستن پروتزهای دندانی متحرک بوسیله مسواک دارای اهمیت می ­باشد.

شستشو دندان مصنوعی با محلول های شیمیایی

برخی از محلول‌های شیمیایی مخصوص دندان‌های مصنوعی در داروخانه موجود هستند که برای لکه‌های عمیق‌تر روی دندان مصنوعی به کار می‌روند. همه محلول‌های تمیزکننده یک مدل دستور استفاده ندارند و باید مطابق راهنمای نحوه مصرف، عمل کرد.

سفید کردن دندان مصنوعی با سرکه

یکی از روش‌های خانگی برای سفید کردن دندان مصنوعی شستشوی آن با سرکه است که علاوه‌بر جرم‌زدایی، حالت ضدعفونی کنندگی هم دارد. بهتر آن است که پس از قرار دادن دندان‌ها در سرکه، آن‌ها را مجددا با یک مسواک نرم و خمیر دندان غیرساینده شستشو دهید. در این روش دندان مصنوعی را به مدت 30 دقیقه در ترکیب آب و سرکه قرار دهید تا پروتزها به خوبی سفید شوند.

استفاده از قرص های ویژه برای شستن دندان مصنوعی

یکی دیگر از مواد شوینده دندانهای مصنوعی، به شکل قرص جوشان، ابداع و ساخته شده است. این قرص در بر دارنده ترکیبات شیمیایی، مثل پرسولفات ها، سفید کننده های بی خطر و مواد آنتی باکتریال می باشد. پیشنهاد می شود بطور روزانه و یا متناوب از آن برای شست وشوی دندان مصنوعی استفاده شود.

توجه: در صورت حساسیت داشتن به مواد شیمیایی تشکیل دهنده این قرص ها، از آنها استفاده نکنید.

 

دندان مصنوعی

روش های خانگی سفید کردن دندان مصنوعی

درمان‌های خانگی طبیعی برای تمیز کردن دندان مصنوعی به دلیل دردسترس‌بودن، ملایمت و مقرون به‌صرفه‌بودن محبوبیت پیدا کرده‌اند. بسیاری از افراد این روش‌ها را ترجیح می‌دهند زیرا اغلب از وسایل خانه استفاده می‌کنند و از استفاده از مواد مصنوعی یا شیمیایی اجتناب می‌کنند.

1.سفید کردن دندان مصنوعی با محلول جوش شیرین و آب

استفاده از محلول جوش شیرین (بی کربنات سودا) و آب یک درمان خانگی رایج برای تمیز کردن و سفید کردن دندان مصنوعی در خانه (دنچر) است. جوش شیرین به عنوان یک ساینده ملایم عمل می کند که می تواند به حذف لکه های سطحی کمک کند. در اینجا نحوه استفاده از جوش شیرین و آب برای تمیز کردن دندان مصنوعی آورده شده است:

خمیر جوش شیرین:

  • مقدار کمی جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود.
  • خمیر را با استفاده از یک برس دندان مصنوعی نرم یا مسواک نرم روی دندان مصنوعی خود بمالید.
  • به آرامی با حرکات دایره ای مسواک بزنید و تمام نواحی دندان مصنوعی را بپوشانید.
  • قبل از قرار دادن دندان مصنوعی در دهان خود، آن ها را کاملا با آب بشویید.

خیساندن جوش شیرین:

  • 2-3 قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب گرم حل کنید.
  • دندان مصنوعی را برای چند ساعت یا یک شب در محلول خیس کنید.
  • پروتزهای مصنوعی را بردارید و با یک برس نرم باقیمانده مواد را از بین ببرید.
  • قبل از قرار دادن دوباره آنها در دهان، کاملاً بشویید.

موارد احتیاط:

همیشه مطمئن شوید که پس از استفاده از محلول جوش شیرین، دندان های مصنوعی را به خوبی بشویید تا مطمئن شوید که هیچ اثری از آن باقی نمی ماند.
مهم است که از خمیر دندان معمولی یا پاک کننده های خانگی برای تمیز کردن دندان مصنوعی استفاده نکنید، زیرا ممکن است بیش از حد ساینده باشد و ممکن است به آنها آسیب برساند.
همچنین از استفاده از سفید کننده یا خمیر دندان سفید کننده روی پروتزها خودداری کنید زیرا می توانند مواد پروتز را ضعیف کرده و رنگ آن را تغییر دهند.
همیشه با دندانپزشک یا تکنسین دندانپزشکی خود در مورد بهترین روش ها برای تمیز کردن نوع خاص پروتز خود مشورت کنید.
به یاد داشته باشید که مراقبت منظم از پروتزهای مصنوعی به حفظ ظاهر آنها و افزایش طول عمر آنها کمک می کند.

2. سفید کردن دندان مصنوعی با شستشو با آب نمک

شستشو با آب نمک یک روش ساده و در عین حال قدرتمند برای تمیز کردن دندان مصنوعی است. با حل کردن یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب گرم، محلولی ایجاد کنید. پروتزهای مصنوعی خود را برای چند دقیقه در این محلول بچرخانید و به حذف مواد زائد و باکتری کمک می‌کند.

3.سفید کردن دندان مصنوعی با خیساندن پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن، به شکل رقیق شده، می تواند به عنوان محلول خیساندن دندان مصنوعی استفاده شود. مقدار مساوی از پراکسید هیدروژن و آب را مخلوط کنید، اجازه دهید دندان مصنوعی به مدت 30 دقیقه خیس بخورد و سپس کاملاً بشویید. این روش در ضدعفونی و روشن کردن دندان مصنوعی موثر است.

4.سفید کردن دندان مصنوعی با روغن زیتون برای درخشش

روغن زیتون به طور سنتی برای سفید کردن دندان مصنوعی استفاده نمی شود. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که روغن زیتون بتواند به طور موثری دندان مصنوعی را سفید یا تمیز کند. در واقع، استفاده از مواد روغنی یا چرب روی پروتزها می‌تواند منجر به تجمع باکتری شود که ممکن است باعث جذب آلودگی بیشتر یا حتی تداخل در تناسب دندان مصنوعی شود. برای درخشش طبیعی، روغن زیتون را می توان روی دندان مصنوعی استفاده کرد. پس از تمیز کردن با یک مسواک  ملایم، روغن زیتون را به آرامی روی سطح بمالید. این نه تنها ظاهر را بهبود می‌بخشد بلکه به جلوگیری از خشکی کمک می‌کند.

امتیاز بدهید