لمینت دندانبه انگلیسی : Dental laminate ) لایه هایی ظریف با یک قالب مناسب، در طیف های مختلف رنگ سفید و از جنس سرامیک و کامپوزیت است که به منظور اصلاح طرح لبخند و رفع مشکلات ظاهری دندان نظیر بد شکلی، شکستگی ها، شکاف بین دندانی، سفید کردن دندان ها و به طور کلی بازسازی ظاهر دندان ها به کار می رود.
لمینت دندان، روکشی همرنگ با دندان های طبیعی است که به روی سطح خارجی آن ها قرار گرفته و ایرادات جزئی دندان ها را پوشش می دهد. این لایه به شکل پوسته ای بسیار نازک است و رنگ، طرح و اندازه ای کاملاً شبیه به دندان های طبیعی دارد.
لمینت دندان بهترین روش برای پوشش دادن ظاهر بیرونی دندان ها و رفع نواقص آن ها است. از لمینت می توان برای طراحی خط لبخند بیماران نیز استفاده کرد، اما باید در انتخاب نوع، جنس و بهترین دندنساز نهایت دقت و وسواس را به خرج دهید زیرا نحوه نصب و اجرای صحیح لمینت می تواند تاثیر بسزایی در ظاهر آن داشته باشد.لمینت دندان یک راهکار زیبایی در حوزه دندان سازی است، که از لایه‌های نازک سرامیک یا کامپوزیت تشکیل شده و بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. این لایه‌ها با ضخامت حدود ۰.۳ تا ۰.۷ میلی‌متر، ایرادات جزئی دندان‌ها را مثل بدشکلی یا شکستگی مخفی می‌کنند.در فرآیند نصب لمینت، دندانپزشک ابتدا سطح دندان را تراشیده و آماده می‌کند. سپس لمینت با استفاده از چسبنده به دندان متصل می‌شود. این روش به عنوان یک روش معمولی در زیبایی‌دندان شناخته می‌شود و برای پوشش دادن مشکلات ظاهری دندان‌ها، حتی در طراحی خط لبخند بیماران نیز به کار می‌رود.

لمینت فوری دندان نسخه‌ای از لمینت است که بدون نیاز به قالب‌گیری و ارسال به لابراتوار، به صورت آماده و پیش‌ساخته از داروخانه قابل تهیه است. این روش، با حذف مراحل معاینه، قالب‌گیری، و ساخت قالب در آزمایشگاه، به سرعت و با قیمت ارزان‌تر از لمینیت معمولی قابل نصب است. کافی است لمینیت را مانند دندان‌های مصنوعی روی فک قرار داد. این روش برای افرادی که به سرعت دندان‌های تراز، سفید، براق و مرتب می‌خواهند، مناسب است.

ویژگی مهم لمینیت فوری دندان این است که بدون مراحل زمان‌بر، نتیجه می‌دهد. با این حال، ماندگاری کمتری نسبت به لمینیت‌های سرامیکی، کامپوزیتی، و لومینیرز دارد، که همراه با هزینه کمتری همراه است. معایب این روش شامل عدم امکان نظری بیمار در رنگ و اندازه روکش می‌شود، زیرا این لمینیت‌ها آماده و پیش‌ساخته‌اند و به طور شخصی‌سازی شده نیستند.

مزایای لمینت ثابت دندان چیست؟

زیبایی

این قطعات نازک، به قسمت‌های جلوی دندان‌ها وصل می‌شوند تا لبخند شما دلپذیرتر به نظر برسد. آن‌ها برای جذاب کردن بیماران ساخته شده‌اند. روکش‌ها به رنگ دندان هستند و به همان شکل دندان‌های طبیعی، نور را منعکس می‌کنند.لمینت برای افرادی که به دنبال دندانی زیبا و مقام در برابر لک هستند، بسیار مناسب است.

ظاهر طبیعی

ترمیم دندان با این روش کمی وقت‌گیر است امّا نتیجه نهایی، فوق‌العاده طبیعی به نظر می‌رسد. دندانپزشک در اولین ملاقات، نمونه‌ای از جنس دندان شما را به آزمایشگاه ارسال می‌کند. آزمایشگاه روکش‌هایی می‌سازد که با رنگ مینای دندان مطابقت دارد.

زمانی که روکش‌ها از آزمایشگاه برمی‌گردند، وقت قرارگیری آن‌ها در دهان فرامی‌رسد. دکتر ترمیم دندان، به‌گونه‌ای روکش‌ها را توسط ژل لمینت دندان متصل می‌کند که لبخندی کاملاً طبیعی داشته باشید.

لمینت یک روش کمتر تهاجمی است

لمینت دندان نسبت به روش‌های دیگر که توسط دکتر پاتولوژی دندان انجام می‌شود، روند تهاجمی کمتری دارد. به‌عنوان‌مثال، برای قراردادن روکش‌ها، ابتدا پزشک کمی از سطح جلوی دندان‌ها را می‌تراشد و روکش را قرار می‌دهد.

دندانپزشک ممکن است مجبور شود تا تنظیمات کوچکی را در اندازه یا رنگ روکش‌ها انجام دهد، زیرا این کار برای ایجاد ظاهری طبیعی، واجب است.

بیماران در این روش، نیاز به بی‌حسیِ بسیار کمی دارند و می‌توانند بعد از آن که روکش در جای خودش قرار گرفت، سریعاً نتایج را مشاهده کنید.

 

لمینت دندان

لمینت برای همه افراد مناسب است

لمینت‌ها برای افرادی که از ظاهر دندان‌های خود ناراضی هستند، بسیار مناسب است و در موارد زیر می‌توان آن‌ها را استفاده کرد:

 • لمینت دندان شکسته جلو و عقب
 • لمینت دندان طبیعی
 • لمینت دندان‌ های فاصله دار
 • دندان‌های خورد شده
 • دندان‌های تغییر رنگ داده شده

سایر درمان‌ها مانند ارتودنسی، یک روش متداول برای رفع شکاف بینِ دندان‌ها است. امّا برخی از افراد به‌جای تحمل درد ارتودنسی، تصمیم می‌گیرند از روکش دندانی استفاده کنند. روکش‌ها صرفاً مواردی که مربوط به زیبایی دندان است را می‌پوشانند.

روکش‌ها دائمی و با دوام هستند

برای خیلی از افراد این سؤال مطرح می‌شود که لمینت دندان چند سال دوام دارد؟

این روکش‌ها دائمی هستند و در برابر پوسیدگی و تغییر رنگِ دندان‌ها مقاومت بالایی دارند. آن‌ها در برابر لکه و حفره‌ها، بهتر از دندان‌های طبیعیِ شما مقاومت می‌کنند. عمر لمینت دندان، با نگهداری مناسب، بین ۱۰ تا ۱۵ سال است.

نگهداری آسان

لازم نیست برای مراقبت از روکش‌های دندان، کار خاصی انجام دهید. نگهداری آن مانند مراقبت از دندان‌های معمولی شما است.شما باید دو بار در روز مسواک بزنید و حداقل یک‌بار، نخ دندان بکشید.

سفیدی دائمی

برخی بیماران برای سفیدکردن دندان‌های خود، مرتب به دندانپزشک مراجعه می‌کنند. امّا سایر بیماران تصمیم می‌گیرند تا به‌جای این کار، از یک روکش دندانی استفاده کنند.برخلاف دندان‌های طبیعی، روکش‌ها در برابر رنگِ ناشی از نوشیدن قهوه، چای یا سیگار مقاومت می‌کنند. این پروتزهای دندانی بسیار انعطاف‌پذیر هستند و در مقایسه با دندان‌های طبیعی، مقاومت بالایی در برابر لکه دارند.پس لازم نیست که آن‌ها را به طور مرتب سفید کنید؛ بنابراین لمینت برای افرادی که ترجیح می‌دهند دندان خود را فقط یک‌بار در سال سفید کنند، بسیار عالی است.

روشی مناسب برای درمان مینای دندان

مینای دندانِ طبیعی، جنس بسیار محکم و قوی دارد، ولی هنوز هم می‌تواند توسط غذاهای بسیار اسیدی یا ریفلاکس معده، خراب شود.اگر مینای دندان خراب شود، دیگر بازگشتی ندارد. امّا روکش‌ها بسیار بادوام هستند و همچنین از نظر زیبایی‌شناسی برای مینای دندان جایگزین مناسبی هستند.

لمینت بهترین سرمایه‌گذاری برای دندان

بیمارانی که از روش لمینت دندان استفاده می‌کنند، آن را به چشم یک سرمایه‌گذاری می‌بینند. لمینت‌ها برای رسیدن به انواع مختلفی از اهداف (مانند ارتودنسی، سفیدکردن دندان و جایگزینی مینا)، بهترین انتخاب هستند. افرادی که این درمان دندانی را انتخاب می‌کنند، علاوه بر زیبایی، از مزایای دیگر هم برخوردار می‌شوند. درست است که روکش‌های دندانی جزو درمان‌های گران‌قیمتِ هستند، امّا بیماران احساس می‌کنند که این روش یک سرمایه‌گذاری ارزشمند است.افراد بعد از نصب روکش درمانی، اعتمادبه‌نفس بالایی پیدا می‌کنند که ارزش هزینه‌ی زیاد آن را دارد!

معایب لمینت دندان :

معایب روکش‌های دندانی عبارت‌اند از:

 • این فرایند غیرقابل‌بازگشت است.
 • هزینه‌های لمینت بیشتر از چسباندن کامپوزیت است.
 • لمینت‌ها در صورت خراش یا ترک‌خوردگی قابل تعمیر نیستند.
 • ازآنجایی‌که مینای دندان، برداشته شده است، ممکن است دندان شما نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های سردوگرم، حساس‌تر شود.
 • لمینت‌ها ممکن است کاملاً با رنگ دندان شما مطابقت نداشته باشد. همچنین رنگ روکش بعد از قرارگرفتن در جای خود، قابل تغییر نیست. اگر قصد دارید دندان‌های خود را سفید کنید، این کار را قبل از روکش گرفتن انجام دهید.
 • اگرچه احتمال آن بسیار کم است، امّا روکش‌ها می‌توانند از جای خود جدا شده و بیفتند. برای به‌حداقل‌رساندن احتمال وقوع این اتفاق، ناخن‌های خود، مداد، یخ یا سایر اجسام سخت را نجوید. در کل فشار زیادی به دندان‎‌های خود وارد نکنید.
 • امکان دارد دندان‌های دارای روکش، دچار پوسیدگی شوند و باید تمام دندان را با روکش بپوشانید.
 • روکش‌ها برای افرادی که دندا‌ن‌های ناسالم (مثلاً کسانی که دچار پوسیدگی یا بیماری لثه هستند)، دندان‌های ضعیف (مانند شکستگی، پرکردگی‌های بزرگ دندان) یا افرادی که به‌اندازه کافی دندان ندارند، انتخاب خوبی نیست.
 • افرادی که دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهند و می‌سایند، کاندیدای ضعیفی برای روکش‌های دندانی هستند. این امر می‌تواند موجب ترک‌خوردگی یا شکستگی روکش‌ها شود.

بهترین نوع لمینت دندان چیست؟

دو نوع لمینت برای کار زیبایی وجود دارد، کامپوزیت و چینی.

لمینت‌های رزین کامپوزیت، گزینه ارزان‌تری هستند. این یک لمینتِ دندان پلاستیکی است که با ذرات سرامیکی تقویت شده است. آن‌ها بین پنج تا هفت سال دوام می‌آورند.

مواد لمینت چینی ظاهر طبیعی‌تری دارند. آن‌ها بعد از نصب شدن، بین ۱۰ تا ۲۰ سال دوام می‌آورند و در برابر لکه‌ها مقاومت بیشتری دارند.

انتخاب یکی از این دو، به موقعیت شما بستگی دارد. بهتر است برای انتخاب گزینه مناسب، با یک لابراتور دندانسازی صحبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)