اگر به دنبال جایگزین کردن دندان های از دست رفته خود هستید اما نمی توانید با بریج یا ایملنت دندان آن ها را جایگزین کنید، دندان مصنوعی بهترین گزینه برای شما خواهد بود.معمولا عادت کردن به پروتز دندان در روزهای اول استفاده اصلا کار راحتی نیست. ممکن است از خندیدن، صحبت کردن و یا حتی غذا خوردن بترسید! بهترین راه برای حل این مشکل این است که به توصیه های دندانپزشک خود توجه کنید. تا بتوانید کم کم به دندانهای جدیدتان عادت کرده و با آنها کنار بیایید.

یکی از روش های عادت کردن به پروتز دندان این است که سعی کنید در روزهای اول استفاده، زمان بیشتری دندان را داخل دهانتان نگه دارید. حتی در یکی دو روز اول زمان خواب هم از دهان خارجش نکنید تا روند عادت به پروتز دندان سریع تر در شما اتفاق بیفتد.

انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی کامل

پروتز دندان کامل به دو صورت “معمولی” یا “فوری” تهیه می‌شود. پروتز دندان معمولی پس از کشیدن دندان‌ها و التیام یافتن لثه‌ها، تقریباً 8 تا 12 هفته بعد از کشیدن دندان‌ها در دهان قرار داده می‌شود.

اما پروتز دندان فوری از قبل تهیه می‌شود و به محض کشیدن دندان‌ها در دهان قرار می‌گیرد تا بیمار در زمان انتظار برای التیام یافتن لثه‌ها بدون دندان نباشد. البته چون استخوان‌ها و لثه‌ها به مرور زمان، به ویژه در زمان التیام یافتن منقبض می‌شود، نقطه ضعف پروتز دندان فوری این است که در این مدت به دستکاری و تنظیم بیشتری نیاز دارد. بنابراین پروتز دندان فوری معمولاً راه‌ حلی موقتی است که تا زمان تهیه پروتز دندان اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دندان مصنوعی تکه‌ای (پروتز پارسیل)

پروتز دندان متحرک پارسیل معمولاً از پروتز دندان متصل به پایه پلاستیکی صورتی یا همرنگ لثه تشکیل می‌شود که به بدنه فلزی متصل می‌شود. این بدنه فلزی پروتز دندان را در جای خود نگه می‌دارد. دندان مصنوعی تکه‌ای در صورتی کاربرد دارد که یک یا چند دندان طبیعی در فک بالا یا پایین وجود داشته باشد. پروتز دندان پارسیل، ظریف و متحرک است، ظاهری طبیعی دارد و در عوض قلاب با اتصال‌های داخلی به روکش‌های کناری متصل می‌شود.

بریج حالتی ثابت از پروتزهای پارسیل است که به صورت دایمی جایگزین دندانهای از دست رفته  می شود، دندان‌های دو طرف فضای خالی روکش می‌شود و پروتزهای دندان به آنها متصل می‌شود. سپس پل (بریج) با سیمان در جای خود چسبانده می‌شود. بریج علاوه بر پر کردن فضای خالی از حرکت کردن دندان‌های مجاور نیز جلوگیری می‌کند.

ساخت دندان

دندان مصنوعی ثابت

امروزه پروتز دندان ثابت جایگزین دندان های طبیعی شده است و زیبایی طبیعی را به چهره و لبخند فرد باز میگرداند.
پروتز دندان ثابت بر پایه بریج (پل دندان) ساخته میشود تا دیگر به پروتز دندان متحرک نیازی نباشد. پروتز دندان ثابت دندانی است که بدون سقف است. هزینه پروتز دندان ثابت ارزان نیست ولی از نظر طبیعی بودن بسیار مناسب و کارآمد است.

دندان مصنوعی ثابت (اوردنچر)

اوردنچر نیز یکی از انواع پروتزهای دندان است که روی فک دهان ثابت شده و کاملا مشابه دندان های طبیعی عمل میکند. حتی ظاهر این دندان ها هم بسیار مشابه دندان های طبیعی خود فرد میباشد.

دندان مصنوعی ثابت چسبی

برخی دندان های مصنوعی را میتوان توسط چسب به دهان و لثه چسباند و دیگر نیازی به جابجایی و خارج کردن از دهان نیست. استفاده از این نوع پروتز دندان بسیار راحت است.

دندان مصنوعی متحرک

پروتز دندان متحرک هماهنطور که از نامش پیداست متحرک است و خود شخص میتواند در صورت تمایل آن را از دهان خارج نموده و سپس مجدد آن را جایگذاری نماید. این نوع از پروتز دندان میتواند به صورت معمولی و یا به صورت ژله ای ساخته شود.

دندان مصنوعی ژله ای (پروتز دندان ژله ای)

دندان مصنوعی ژله ای همانطور که از نامش پیداست حالت ژلاتینی دارد و به سقف دهان متصل میشود. این نوع از پروتزهای دندانی نسبت به سایر گونه ها راحت تر در دهان جای میگیرند و غذا خوردن و صحبت کردن با وجود آنها راحت است.

دندان مصنوعی چسبی

یکی از انواع مختلف پروتز دندان، دندان مصنوعی چسبی است که به صورت تکه ای است و با چسب های مخصوص به سقف دهان چسبانده میشود.

ساخت دندان

قیمت دندان مصنوعی آلمانی

پروتز دندان با مارک های آلمانی رنگ و قدرت فوق العاده ای دارند. به تازگی به مجموعه 22 تایی پروتزهای دندان جلو 2 دندان آرواه ای هم اضافه گردیده است : L54 و L55 بهترین مواد نانویی شرکت های آلمانی طوری طراحی شده اند که عمر و مقاومت بالایی دارند.

نکات مهم پیرامون استفاده از دندان مصنوعی

بیمار باید به طور طبیعی بتواند بجود و عملکرد‌های مفصلی منظمی داشته باشد وبه حفره دهان آسیبی نرساند.

دندان‌های مصنوعی باید مانند دندان‌های طبیعی بیمار باشد تا تغییری در نیمرخ ایجاد نکند و تا حد امکان شبیه دندان‌های طبیعی بیمار جلوه کند.
اگر بهداشت نامناسب دندان باعث تحریک دهان شود، خطر ابتلا به یک وضعیت بیماری جدی‌تر افزایش می‌یابد. این شرایط شامل بیماری پریودنتال، لکوپلاکیا و عفونت‌های قارچی می‌شود.
شما باید لثه‌ها، زبان و کام خود را با یک مسواک نرم هر شب پس از کشیدن دندان مصنوعی و هر روز قبل از قرار دادن دوباره آن‌ها برای تحریک لثه‌ها و از بین بردن تجمع پلاک، مسواک بزنید.
پروتز جدید ممکن است در ابتدا احساس ناخوشایندی در دهان داشته باشد. گونه‌ها، لب‌ها و زبان نواحی بسیار حساسی هستند که تنظیم آن‌ها زمان می‌برد. گاز گرفتن گونه‌ها یا زبان در هنگام تطبیق با ترمیم جدید معمول است. با این حال، در صورت درد یا سوزش مداوم، باید به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
علاوه بر عادت کردن به حس دندان مصنوعی جدید، یادگیری نحوه جویدن با آن‌ها نیز نیازمند تمرین است. با جویدن آرام تکه‌های کوچک غذای نرم شروع کنید و همزمان از هر دو طرف دهان خود استفاده کنید و سپس به سراغ غذا‌های سفت بروید.
صحبت کردن نیز ممکن است نیاز به تمرین داشته باشد. ممکن است تلفظ برخی کلمات دشوار باشد. معمولاً این مشکل در عرض دو هفته برطرف می‌شود. افرادی که دندان مصنوعی جدید دارند می‌توانند با تمرین خواندن با صدای بلند سریعتر با دندان مصنوعی جدید خود سازگار شوند.
با استفاده از دندان مصنوعی مناسب و کاربردی، چسب ممکن است لازم نباشد. بیماران باید انتظار داشته باشند که پروتز تحتانی کمی شل شود. آن‌ها ممکن است نیاز داشته باشند یاد بگیرند که از عضلات گونه و زبان خود برای نگه داشتن آن در جای خود استفاده کنند. اگرچه این کار آزاردهنده به نظر می‌رسد، اما با تمرین به صورت خودکار تبدیل می‌شود.

هزینه دندان مصنوعی چقدر است؟

بررسی قیمت بهترین دندان مصنوعی یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه کرد. حال با مطالعه موارد بالا به بررسی هزینه دندان مصنوعی ثابت و متحرک می‌پردازیم.به طور کلی قیمت دندان مصنوعی ثابت، دندان مصنوعی تکه ای و هزینه دندان مصنوعی متحرک به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد.

جنس مواد و پایه
کشیدن دندان
هزینه لابراتوار
جنس پروتز متحرک و ثابت
هزینه دندانپزشک
موقعیت جغرافیای مطب

حداقل هزینه دندان مصنوعی(ثابت یا متحرک) در سال ۱۴۰2 با توجه به اطلاعات بالا، متفاوت خواهد بود.

آیا بیمه تکمیلی دندان مصنوعی را تحت پوشش قرار می دهد؟

بیمه تکمیلی، دندان مصنوعی متحرک را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

خدمات ایمپلنت چون در دسته خدمات زیبایی قرار می‌گیرند، پس در نتیجه بیمه تکمیلی، دندان مصنوعی ثابت را نیز پوشش نمی‌دهد. مگر اینکه در بیمه‌های تکمیلی گروهی، توافق دیگری با بیمه‌گر صورت بگیرد. هرچند در پوشش دندانپزشکی بیمه تکمیلی، دندان مصنوعی تحت پوشش قرار نمی‌گیرد، اما اقدامات اولیه از کشیدن دندان تا جراحی‌های مختلف لثه و… در قیمت نهایی گذاشتن دندان مصنوعی نقش دارد. که توسط بیمه تکمیلی پرداخت می شود.

برای سفارش دندان مصنوعی چه کنم؟

اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده اید می توانید جهت جایگزینی آن ها از بریج، ایمپلنت دندان و پروتز استفاده کنید. چنانچه توانایی پرداخت هزینه ایمپلنت دندان را ندارید، می توانید از بریج دندان و دندان مصنوعی استفاده کنید. منتهی قبل از هر چیزی باید به یک متخصص پروتز دندان یا یک متخصص ترمیمی و زیبایی مراجعه کنید. آن ها به شما کمک خواهند کرد که بهترین دندان مصنوعی را برای خود سفارش دهید.

دندانسازی محمد باقر عرب مدائنی در شهر کرمان با بیش از 24 سال سابقه در خدمت شماست

ساخت انواع دندان مصنوعی با مرغوبترین مواد خارجی و ایرانی ، جهت قیمت تماس بگیرید

5/5 - (1 امتیاز)