از دست دادن دندان طبیعی و دائمی امری ناخوشایند است. به همین دلیل دندانپزشکان تمام سعی خود را می کنند دندان خراب بیمار در دهان باقی بماند. یکی از مواردی که می تواند به دندان آسیب جدی بزند و باعث از دست رفتن آن شود، پوسیدگی می باشد. پوسیدگی از مینا و تاج دندان شروع شده و به قسمت های دیگر دندان سرایت می کند. وقتی بعد از خوردن مواد غذایی در میان دندان ها باقی بماند، در مرور زمان با افزایش آنها در میان دندان ها به پلاک تبدیل می شوند. در واقع پلاک ها باکتری هایی هستند که از باقی مانده غذا در میان دندان ها به وجود می آیند. مواد غذایی با گذشت زمان جای ثابتی برای خود در میان دندان ها ایجاد می کنند. رفته رفته این باکتری ها سخت شده و تبدیل به پلاک می شوند. پلاک ها با انتشار باکتری ها در میان دندان ها باعث پوسیدگی دندان و همچنین عفونت لثه می شوند. اغلب پلاک های دندان به طور واضح دیده نمی شوند. چون آنها در امتداد دندان ها و زیر لثه ها گسترش می یابند. به همین دلیل است که دندانپزشکان توصیه می کنند باید از نخ دندان به صورت مداوم استفاده شود.باکتری های انتشار یافته از تاج و مینای دندان پوسیدگی را آغاز می کنند، اگر پوسیدگی در این مرحله متوقف نشود به ریشه و پالپ دندان می رسد، که در این زمان اندو ( درمان ریشه یا عصب کشی) باید انجام شود. در این مرحله نیز بسیاری از افراد درد دندان خود را جدی نمی گیرند. به طوری که بعد از مدتی دندان پوسیده لق شده یا می شکند.

وقتی پوسیدگی به عصب دندان برسد، می توان آن را با درمان اندو  ( درمان ریشه دندان یا Root canal therapy یا اندو ، به عمل درمان مجرای اعصاب دندان که همان کانالها می باشند، گفته می شود . در اصطلاح عامیانه به درمان ریشه دندان ، عصب کشی هم گفته می شود. ) متوقف نمود و دندان دائمی را در دهان حفظ کرد. اما متاسفانه در این مرحله قسمت عمده ای از تاج دندان از بین می رود وبا پر کردن قابل ترمیم نخواهد بود. آمالگام یا کامپوزیتی که برای ترمیم دندان به کار می رود بعد از مدتی می افتد به همین دلیل باید از یک روش دیگر برای ترمیم دندان عصب کشی شده استفاده نمود.

روش پست و کور دندان چگونه است؟

وقتی بخش زیادی از دندان از بین برود، اما ریشه سالم بماند باید برای حفظ دندان از Post  و Core استفاده نمود. در این روش دندانپزشک یک حجم از ساختار قسمت از دست رفته دندان ایجاد می کند که با استفاده از آن می تواند دندان را به راحتی ترمیم نماید. در واقع پست و کور نوعی روکش دندان است.

پست و کور دندان به وضعیتی اطلاق می‌شود که دندانی که نیاز به پر کردن (پست) یا روکش (کور) دارد. این مشکل معمولاً ناشی از تسویه ناصحیح غذاها و نگهداری ناصحیح دهان و دندان‌ها است.

در این روش می توان دندانی که به شدت اسیب دیده و از بین رفته است را احیا نمود. فقط در صورتی که ریشه دندان سالم باشد.پست و کور دندان یک تاج فلزی با پایه میله شکل می باشد. این تاج فلزی با قالب گیری از قسمتی از دندان که باقی مانده است و همچنین ریشه دندان ساخته می شود.

تاجی که بر اساس قالب ساخته می شود، به عنوان تاج از دست رفته دندان Core و میله انتهای آن در داخل ریشه Post قرار می گیرد. در انتها نیز برای پوشاندن و تبدیل به شکل دندان، روی آن یک تاج گذاشته می شود.

گاهی مواقع نیز می توان دندان را با استفاده از یک پین پر نمود. این در صورتی است که قسمت زیادی از دندان از بین نرفته باشد. به این ترتیب یک پایه فلزی درون ریشه قرار می گیرد تا به حفظ و نگهداری آمالگام یا کامپوزیت در دندان کمک کند.

پست و کور دندان

پست و کور دندان در چه مواردی لازم است؟

در عصب کشی دندان، بخشی از ساختار دندان و پالپ برداشته می شود و دندان پاکسازی می شود. پالپ حاوی رگهای خونی، بافت همبند و عصب است که در عصب کشی تمامی این بخشها خارج می شوند.

گاهی اوقات آسیبی که دندان دیده گسترده است و دندانپزشک به ناچار بخش زیادی از دندان را برمی دارد بنابراین ساختار باقی مانده ممکن است درحدی نباشد که بتواند فشارهای شدید فک را متحمل شود بدون این که صدمه ببیند.

در این موارد پست و کور اجرا می شود تا دندان تقویت شده و بتواند روکش را نگه دارد و بخش از دست رفته بازسازی شود. بازسازی دندان بدون تقویت پی بی فایده است به همین علت با پست و کور، در واقع پایه تقویت می شود.

در چه شرایطی پس از عصب کشی نیاز به پست و کور است؟

معمولا توصیه می شود اگر بیش از ۵۰ درصد ساختار اصلی دندان از دست رفته است، از این روش برای تقویت آن استفاده شود. در این موارد، پست به صورت مکانیکی کور و روکش را نگه می دارد.در مواردی که ساختار باقی مانده دندان به حدی است که بتواند روکش را نگه دارد، نباید پست و کور انجام شود.

انواع پست و کور دندان چیست؟

دو نوع درمان پست و کور وجود دارد:

  • پست و کور پیش ساخته (آماده)
  • پست و کور سفارشی (پس از قالب گیری، در آزمایشگاه ساخته می شود و ممکن است چند پایه باشد)

مزایای استفاده از پست و کور دندان چیست؟

از مزایای پست و کور دندان می توان به هزینه اندکی که برای بازسازی دندان نیمه کاره که قسمت عظیمی از آن از بین رفته است گردد.  با این روش می توان امیدوار به بازگشت پذیری مناسبی برای دندان تخریب شده بود.استفاده از این روش می تواند به راحتی و با کمترین زمان ممکن به بازسازی مناسب دندان آسیب دیده اقدام نمود و آن دندان را به چرخه حیاتی دوباره بازگردند.

معایب استفاده از پست و کور دندان چیست؟

اگر از معایب استفاده از پست و کور دندان بخواهیم بگوییم باید اشاره کنیم به تخلیه زیاد در قسمت ریشه دندان که ممکن است قسمت های سالم دندان را نیز شامل شود، برای قرار دادن کور و نصب پست بر روی آن و برای ایجاد فضایی مستحکم و قابل اطمینان می باشد.تخیلیه بیش از حد در ریشه دندان که می تواند قسمت های سالم دندان را نیز شامل شود می تواند در آینده احتمال شکنندگی ریشه دندان را افزایش دهد.

5/5 - (1 امتیاز)